Özgür Yazılım ve Para

Bu yazımızda özgür yazılıma yeni ayak basan çoğu insanın kafasını kurcalayan bir konuyu mercek altına alacağız.

Özgür yazılımcılar nasıl para kazanıyor?

Özgür yazılım fikir ve felsefi açıdan çoğu kişinin gönlünde yer kaplıyor ancak bununla para kazanılamayacağını düşündükleri için ikinci plana atıyorlar buna karşın özgür yazılım sayesinde geçimini sağlayan binlerce insan var.

Peki bunu nasıl yapıyorlar?

Bunun birkaç yolu var, hatta bunu yapmak için yazılım geliştiricisi olmanıza dahi gerek yok. Dünya üzerindeki çoğu sunucuda GNU/Linux dağıtımı olan ışletim sistemleri kullanılmaktadır ve bunların herhangi birinde uzman olduğunuz zaman sistem yöneticisi olarak herhangi bir firmada çalışabilirsiniz.

Veya siz bir yazılım üreticisiniz, ürettiğiniz yazılımı açık kaynak kodlu ve ücretsiz bir şekilde dağıttınız ve bundan para kazanmak istiyorsunuz, bu da tabiki mümkün. Sizin yazdığınız yazılımı son kullanıcı bilgisayarına kurmak için yeterli bilgiye sahip olmayabilir bu konuda onlara destek vermek için ücret talep edebilisiniz.

İlla diyorsanız ki “Yok kardeşim ben yazılımım üzerinden hiçbir hizmet vermeden para kazanmak istiyorum.” Yazılımınıza ait dökümantasyonları veya eklentileri satmak için önünüzde hiçbir engel yok hatta yazılımın size ait olmasına bile gerek yok, ücretli wordpress temalarının satışı gibi.

Diyelim ki bir açık kaynak kodlu bir programda uzmansınız. Bu sefer de o program adına şirketlere veya kamu birimlerine destek hizmeti verebilirsiniz. Örneğin Pardusun kurulumu ve kullanımı hakkında seminer veya dersler olabilir.

Kısacası yazımda belirttiğim yöntemlerin dışında da onlarca yol var, bu işi yıllardır yapan köklü şirketler var merak etmeyin aç kalmazsınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir