Mysql Veritabanında Tablo Oluşturma

Mysql veritabanında bir tablo olşturmadan önce hangi motoru kullanacağımıza karar vermeliyiz en çok kullanılan standart motor InnoDB’dir. Fakat çok büyük datalar ile uğraşacak ve sonuçların size kısa sürede ulaşmasını istiyorsanız MyISAM kullanabilirsiniz. Bunlar hakkında bilgilere daha önce paylaştığımız bu yazıdan ulaşabilirsiniz.

Burada klasik bir veritabanı yönetim sistemi aracılığı ile değilde sql kodu yardımı ile veritabanı oluşturmadan bahsedeceğiz. Komutları satır satır açıklayalım

Burada create table ile tablo oluşturacağımızı belirtiyoruz if not exists ile ise daha önceden bu isimle tablo varmı yok mu kontorlü sağlanıyor.

Kolonların oluşturulması

Burada kolon oluştururken kolona isim verilir, veri tipi verilir(int, bool vs) veri tipine ait uzunluk bilgisi verilir, boş geçilip geçilemeyeceği, varsayılan değeri ve AUTO_INCREMENT yani otomatik artan değer olup olmadığı bilgisi verilir.

Burada ise birincil anahtar bilgisi verilir. En son durumda ise örnek bir tablo oluşturmak gerekirse;

Burada müşterilerin tutulduğu basit bir tablo oluşturmak için kod verilmiştir. Müşteriye ait id bilgisi otomatik artan bir bilgidir her kayıt geldiğinde bir önceki kayıta +1 eklenerek devam eder. Müşteriye ait ad bilgisi maximum 45 karakter olacak ve boş geçilemez şekilde ayarlanmıştır, soyad da aynı şekilde ayarlanmıştır. Kayıt tarihi ise tarih tipinde ve boş geçilebilir. Adres bilgiside maximum 200 karakter ve boş geçilebilir şekildedir. Birincil anahtarımız ise müşteri id olcaktır. Burada farklı bir motor istiyorsak kod da gördüğünüz gibi InnoDB şeklinde belirtilebilir.

Son olarak sql tablosundan sonra oluşan tablo ve örnek bir veri ile aşağıdaki gibi bir görüntü oluşacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir