Mysql Veritabanında Ekleme/Güncelleme/Silme

Mysql veritabanından verilerinizi elle girmek yerine direkt olarak sql kodları ile girebilirsiniz ve girdiğiniz verilere yine sql kodları yardımı ile ulaşıp silebilir veya güncelleyebilirsiniz.

Bunun için gerekli olan komutlar aşağıdaki gibidir.

Ekleme İşlemi

Bir tabloya veri eklemeden önce tablonun yapısından emin olmalıyız. Hangi alanlar boş geçilebilir, uzunluk sınırları ve veri tipleri gibi. Önceden oluşturmuş olduğumuz müşteriler tablosunu referans alarak ekleme işlemini ve kodları açıklayalım. Bu tablo hakkında bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.

Tablonun yapısı yukarıda gördüğünüz gibidir. Tablo kolonları hakkında tekrar bilgi vermeyeceğim daha önceki yazımızda mevcut. Ekleme için gerekli olan kod

Ben burada sadece ad ve soyad bilgisi vererek tabloya ekleme yaptım. Diğer alanlar boş geçilebilir olduğu için diğer alanları doldurmadım. INSERT INTO ekleme işlemi yapacağımızı musteriler ise tablo adımızı belirtir. Parantez içerisinde hangi kolona hangi bilgiyi ekleyeceğimiz bilgisi(bu kısım zorunlu değidir fakat genel anlamda bu şekilde kullanım mevcut) VALUES ile ise kolonlara gelecek bilgiler verilir. Burada sondaki ; ise altında başka bir komut eklenecekse o sql kodunun bittiği bilgisini verir tek satırlık sql kodlarında kullanmanıza gerek yoktur. Çıktı ise aşağıdaki gibi olacaktır.

Güncelleme İşlemi

Bu işlem için yine eklemede söylediklerimiz aynen geçerlidir. Kolonlara hakim olmalıyız nereye ne gelebilir bilmeliyiz.

Şimdi gelelim kodumuza;

Burada UPDATE güncelleme yapacağımızı, SET güncellenecek kolonları WHERE ise hangi koşullardaki kolonların güncelleneceğini belirtir. Genelde tek satır güncellenirken id kolonu referans alınır karışıklık olmaması adına. Çıktı ise aşağıdaki gibi olacaktır.

Silme İşlemi

Silme işlemi gayet dikkat edilmesi gereken bir işlemdir. Doğru yazılmayan kod başınıza bela olabilir. Yazımı çok kolaydır.

DELETE FROM silme işlemini belirtir, musteriler tablo adımızı, WHERE ise hangi koşulda silme işlemi yapacağımızı belirtir.

Temel işlemler gördüğünüz gibi 3 komuttan meydana gelir INSERT, UPDATE ve DELETE bu komutlar özelleştirilerek farklı ve detaylı hala getirilebilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir