Mysql Depolama Motorları

Mysql kullanımı oldukça basit ve yönetimi de bir o kadar kolay bir veritabanı olarak gözükebilir. Fakat kullandığınız proje ve projenin büyümesi ile karşınıza çıkabilecek sorunları baştan öğrenmek için mysql’e daha da hakim olmalıyız.

Mysql’de bir tablo oluştururken bir çoğumuzun gözünden kaçan ve dikkat etmediği çok önemli bir nokta vardır. Bu nokta ENGINE yani MOTOR. Bu motor gerçek hayatta bildiğimiz motorlardan değil tabi ki ama verilerimizi yöneten bir motordur. Motorlara girmeden önce kullandığımız mysql serverimiz neleri destekliyor önce bunu görmeliyiz. Bunun için aşağıdaki komutu kullanabiliriz.

Burada engine depolama motoru adı, support destekleyip desteklemedi, comment açıklaması, transactions ise transaction yapısını destekleyip desteklemedi, XA kordinat tabanlı transaction destekleyip desteklemediği, savepoints ise rollback(geri alma) noktaları oluşturup oluşturmamayı destekleyip desteklemediği bilgisini verir bize. Şimdi kolonlar hakkında biraz bilgimiz var peki motorların detayları neler?

CSV

Makine öğrenmesi alanında karşımıza sıkça çıkan bir veri tutum şekli kolonlar arasında virgül koyularak bir text dosyası gibi tutması işlemi.

InnoDB

Mysql 5.7 ile birlikte artık varsayılan arama moturu olarak kullanılmaktadır. Yüksek güvenlikli ve performanslı bir motordur. Detayları geniş olan bir motordur bunun hakkında farklı bir yazı yazılacaktır.

MEMORY

Bildiğimiz bellek yapısında işlemektedir. Verileri bellek üzerinde tutar sunucu yeniden başlatıldığında bilgiler kaybolur. Hızlı bir erişime ve düşük geçikme sürelerine sahiptir. Kritik bilgi içermeyen veriler için kullanılır.

MyISAM

Sunucuda tabloyu üç dosya halinde tutar .frm tablo yapısını, .myd veri dosyasını, .myi dizin dosyası olarak kullanılır. Temeli eski ve artık kullanılmayan ISAM moturuna dayanır. Performasın yüksek ve büyük veriler için kullanılmaktadır. Select sorgusuna en hızlı yanıt veren motordur. Tablolar arası ilişkilendirme basittir.

MRG_MYISAM

Bu motor 2 adet MyISAM yapısında olan eş tablonun birleştirilip kullanılması için kullanılan motordur.

Aria

Bu motor hakkında detaylı bilgi daha sonra açıklanacaktır.

PERFORMANCE_SCHEMA

Standart olarak gelmekte ve tabloları ve tablolar üzerinde yapılacak olan sorgulara ait bilgilerin tutulduğu motordur.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir