Linux’da bulunan /bin /sbin dosya dizinleri

Linux dosya sistemi, bir bilgisayardaki işletim isiteminde bulunan bir disk veya bölümlerindeki dosyaların yönetilmesi için geliştirilmiştir. UNIX işletim sisteminin klonu olan Linux, Windows dosya sistemlerindeki C:\, D:\ gibi sürücü yapısından farklı olarak tekil dosya dizin yapısı (Dosya Hiyerarşi Standardı, FSSTND) kulllanır ve bu dizin yapısı en üst seviyede /root kök dizin olmak üzere root dizinin alt dizinleri olarak dallandırılması ile oluşmaktadır.

Dosyaların dizinleri ilk rootdan başlayarak boot önem sırasına göre alt alta dizilmektedir. /root dizinin hemen alt dizininde bulunan “/bin” ve “/sbin” dosya dizinleri Linux işletim sisteminin temel dosyalarından biri olup, Linux dosya dizin ağacında en üst seviyelerde yer almaktadır.

/bin 

“bin” dosyası, Linux işletim sistemimizin minimum çalışabilir olması için gerekli olan bütün temel komutları ve programları bulundurmaktadır. Bin dosyasında temel programların yanında aynı zamanda bash, csh gibi kabukları bulundurmaktadır.

Boot işlemi sırasında ilk olarak bu dosya çalıştırılır ve işletim sistemindeki herhangi bir sorun ile karşılaşıldığı zaman bu bin dosyasında bulunan komutlar ile giderilmektedir. Bu klasordeki komutlar her kullanıcı tarafından erişilebilir ve çalıştırılabilmektedir. Bin klasöründe Linux da sıkça kullandığımız cat, mkdir, cp, ls, mv, rm gibi komutların objeleri yer almaktadır. Bahsettiğimiz root’un hemen alt dizini olan “/bin” dizini ile “/usr/bin” dizini karıştırılmamalıdır.

/usr/bin dizininde ise genellikle çalıştırılmaya hazır programlar bulunup, boot veya onarım için gerekli olmayan programları içerir. Buradaki çalıştırılabilir programlara örnek olarak ping, sudo, stat, ping, telnet, tar, gunzip, gzip, awk, pstree… v.b.

/sbin

“sbin” dosyası yapısı olarak bin dosyasına benzemektedir. /sbin dosya dizini içerisinde sistem özellikleri konfigurasyonu, disk yönetimi ve ağ yönetimi gibi yapılandırma komutları içermektedir. /sbin dosya dizininin /bin dosyası dizininden farkı, sbin dosyası süper kullanıcının çalıştırılabileceği komut ve programlar yer almaktadır.

Normal bir kullanıcı sbin dosyasının bazı yerlerine erişebilir fakat çalıştıramaz. Sbin dosyasında bulunan komutları çalıştırabilmek için root kullanıcı olmalı veya normal bir kullanıcı komutlarda sudo veya Powerbroker gibi programları kullanarak yetkilerini yükseltmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir