Fstab Nedir?

Fstab Nedir?

Fstab, linux işletim sisteminizin dosya sistemi tablosudur. Fstab dosya sisteminden önce örneğin USB sürücüsünü, DVD,CD leri elle “mount” ile bağlamak zorunda kalırdınız.

IDE veya SCSI denetleyicinizdeki sabit diskleri değiştirdiğinizde bilgisayar dosya sistemlerini farklı sırayla yükleyebilir ve işlem sırasını karıştırabilir.Fstab burda devreye giriyor belirli dosya sistemlerini arayarak bunları her defasında otomatik olarak isteğidniz şekilde monte ederek sıranın karışmasının önüne geçmektedir.

 

Bağlanma Noktası

fstab dosyasındaki UUID oldukça önemlidir. Bu, “birleştirilmiş” veya “ağ tabanlı” cihazlar gibi şeyler kullanırken işe yaramaz. Daha ileri düzey bir kullanıcıysanız veya gelecekte RAID yazılımı gibi şeyleri kullanmayı planlıyorsanız, UUID’leri kullanmamanız daha iyidir.

Boşaltma ve Fscking

Hatalar için sıfır ve doğrular için bir kullanılır.“root” olunduktan sonra kontrol edilebilecek diğer bölümler “2” olarak ayarlanmıştır.

Sistemin çökmesi durumlarında oldukça eski bir yedekleme yöntemidir. Bunu “0” olarak bırakmalısınız.

Bir diskin “0” seçeneği varsa, NTFS formatındaki depolama sürücülerim gibi atlanacaktır. Kök dosya sistemi her zaman “1” olmalıdır ve daha sonra diğer dosya sistemleri gidebilir. Bu, ext3 / 4 ve ReiserFS gibi günlük dosyalama sistemleri için en iyisidir. FAT16 / 32 ve ext2 gibi daha eski dosya sistemleri biraz zaman alabilir, bu yüzden fscking’lerini kapatmak ve periyodik olarak kendiniz yapmak daha iyidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir