Froxlor Sunucu Yönetim Paneli

Froxlor çoklu-kullanıcı hizmetlerini yönetmek için kullanılan bir sunucu yönetim paneli.Alan adı hizmetleri, e-posta hesapları ve web sunucusu vb işler için cpanel veya webmine iyi bir alternatiftir.

Özellikleri

  • Oluşturulan alan adları başına SSL tanımlayabilme ve buna bağlı olarak kullanılacak portu seçme imkanı
  • Oluşturulan alan adları başına İP adresi atama ve buna bağlı olarak kullanılacak domaini seçebilme
  • Tüm yönetim işlevleri yanında sisteme Ticket sistemi entegre edilmiştir böylelikle bir sorun oluştuğunda direk olarak sistem yöneticisine kullanıcılar ulaşabilmektedir.
  • Özelleştirilebilir temalar ile kendi temalarınızı oluşturabilirsiniz.
  • Farklı php.ini dosyaları oluşturabilirsiniz.Böylelikle istediğiniz zaman php.ini değiştirerek ayarları hemen aktif edebilirsiniz.
  • Tüm http, e-posta ve ftp trafik logları saklanır ve interaktif grafikler aracılığıyla ile takip edilebilir.
  • web-ftp sayesinde dosya indirme ve gönderme işlemlerini tarayıcı üzerinden kolaylıkla yapabilirsiniz.

Froxlor Nasıl Kurulur

Froxlor debian sistemler üzerinde sorunsuz çalıştığı bilinmektedir ayrıca test edilmiştir.Sisteminizde Mysql,Apache ve python paketlerinin kurulu olması gerekmektedir.

Sisteme froxlorun kurulumunu gerçekleştirmemizi sağlayacak paketleri dahil ettik aşağıdaki komut aracılığı ilede yönetim panelini kurabilirsiniz.Ayrıca php5-curl paketinide kurmanız gerekmektedir.

Komutları verdiğiniz zaman karşınıza ilk olarak mysql kurulum ekranı gelecek bu ekrandan mysql kullanımı için admin şifresini ayarlamanız gerekiyor.

web taraflı klasör oluşturulsunmu diye tarafınıza soracak ihtiyacınıza göre seçebilirsiniz.

 

Sonrasında postfix ayarına geliyor sura burada “Internet Site” seçin böylelikle ayarları otomatik olarak yapacak SMTP kurulumları vs.

Ardından kurulu olan apacheyi yeniden başlatmanız yeterli olacak.

Kurulum tamamlandıktan sonra sitenize ister alan adınızdan istersenizde ip adresinden erişebilirsiniz.Panelinizi kullanmak için “/froxlor” girmeniz yeterli.

Start install butonuna basıyoruz kurulum ekranı geliyor ve kurulumu otomatik olarak gerçekleştiriyor.

Kurulumun 2.aşamasına geçiş yapıyoruz burada froxlor için mysql ayarlarını vermemiz gerekiyor.

Bu aşamadan sonra kurulum tamamen bitmiş olacak artık panelinize giriş yapabilirsiniz.

Ayarlamış olduğunu kullanıcı adı ile giriş yapıyorsunuz ve artık istediğiniz herşeyi yapabilirsiniz.Kullanıcı tanımlayıp sunucunuzda müşterilerinizi barındırabilirsiniz.

Giriş yaptınız karşınızda aşağıdaki gibi bir panel karşılayacak sizi oldukça güzel ve grafiksel olarak iyi tasarlanmış kullanımıda oldukça kolay sitenizi bu panelden yönetebilirsiniz.

Froxlor yönetim paneli konusunda bilmeniz gereken bir noktada dosyaların /var/www/froxlor yada /var/www/html/froxlor bulunabilecek olması iki dizinide kontrol etmeniz önerilir tanımlanan ayarları kullanırsanız /var/www/html/froxlor dizininde olduğunu göreceksiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir