Flutter Nedir? Artıları Eksileri Nelerdir?

Flutter , Google tarafından geliştirilen açık kaynak mobil uygulamalar için geliştirilen bir google SDK’sıdır . Android ve iOS için uygulama geliştirmek yani Cross Platform için mükemmel bir uygulamadır.

Google, yeni açık kaynak kodlu geliştirme platformu Flutter‘ı Mobil Dünya Kurultayı MWC sırasında tanıttı.

Flutter , tamamen fiyatsız olup tüm geliştiricilerin katkı sunabileceği SDK’dır.

Flutter’ı kullanarak Developerlar, her iki platformda da istenilen uygulamalar geliştirip, çaprazcross platformlu mobil uygulamalar geliştirebilirler. Zamandan tasarruf etmeye ve hem Swift hemde Java öğrenmeye gerek kalmadan, tek bir dille olayı kısa bir sürede bitirebilirler. Front End  tasarımcılar ise Flutter’ı kullanarak Android ve iOS platformlarına uygun, daha galibiyetli uygulamalar planlayabilirler.

Flutter kendine has bir dil kullanır. Dart adındaki dil C ve Python’a çok benzer yapılar içeriyor. Dart dilinde kod yazmak aslına bakarsanız çok kolay ama şöyle bir sıkıntısıda var. Mobil uygulama yazmak için OOP yani Nesneye yönelik programlamaya hakim olmak gerekiyor. Hemen gözünüz korkmasın. Bunun temelini kısa bir sürede atabilir, çok tekrarla olayı kavrayabilirsiniz. Sadece biraz vakit alıyor.

Flutter OOP’den çok destek aldığı için sürekli kodları iç içe yazmanız gerekiyor. Child ve Children kavramı burada devreye giriyor. Javada Parent ve Child kullanıyorduk. Buna benzer bir yapı var.

Flutter’ın DOC sayfasında bütün bilgilere erişebilirsiniz. Widgetların nasıl kullanılacağı veya hangi widgetlara ne gibi özellikler tanımlayabileceğinizi öğrenebilirsiniz. Yüzlerce widget var ama ben şu ana kadar maksimum %20 sini kullanmışımdır. Her widgeta hakim olmamakla birlikte, sürekli kullandığım bir widgetın ne gibi varyasyonları, yani o widgeta neler atayabileceğimize ben bile sürekli bakıyorum.

Örnek verelim havada kalmasın. Örnek olarak Scaffold widgetı. Bu sayfada Properties kısmı yani özellikler kısmından ne gibi özellikler tanımlayabileceğimizi görebiliriz.

Artıları:

1. Cross Platform

2. Dart dilindeki kolaylık

3. Google altyapısı

Eksileri:

  1. OOP bilmeyen için öğrenmedeki zorluklar.

Yazar : Erdem TUNCAY – Bilgisayar Mühendisi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir