DHCP Server

DHCP SERVER NEDİR?

Açılımı Domain Host Configuration Protocol olan DHCP, ağa bağlı olan cihazlara manuel olarak değer atamamıza gerek kalmadan, birbirlerinden farklı otomatik olarak IP adresi ataması ve buna ek olarak değişik parametrelerin atamasını yapar.

Örneğin ağa bağlı olan A cihazına 192.168.1.45 ip adresini ve ağa bağlı olan B cihazına 192.168.1.47 IP adresini otomatik olarak atadığını varsayalım. Şu an DHCP Server sayesinde 2 tane birbirinden farklı IP adresine sahibiz. Buna benzer olarak cihaz sayısı arttıkça her cihaz için farklı bir IP adresi ataması yapar.

DHCP bu işi otomatik olarak yapmasaydı biz kendi cihazlarımıza manuel olarak bir IP adresi vermek zorunda kalırdık ve birbirimizden habersiz aynı IP adreslerini verdiğimiz bir durumda IP adresleri çakışıp internete erişim sorunu yaşayabilirdik.Bu durum 2-3 gibi az cihaz olduğunda kolay gibi düşünülse de cihaz sayısının fazla olduğu durumlarda elle IP adresi atamak oldukça karışık olabilir.

DHCP ile sadece IP adresi aralığını değil, Subnet Mask(Alt Ağ maskesi) , Default Gateway address(Varsayılan Ağ Geçidi adresi), DNS sunucu adresi, WINS sunucu adresi vb gibi parametreleri de ayarlayabiliriz. DHCP server sayesinde manuel olarak uğraşmaktan kaynaklanan zaman kaybından kurtulmuş oluruz ve sistem yöneticilerinin işinde de kolaylık sağlar.

DHCP’ den alınan ip adresleri DHCP server tarafından istemciye belirli sürelerle kiralanır (lease) ve istemci belirli aralıklar ile DHCP serverdan kira süresini yenilemesini ister. Yenilenme kira süresine dolana kadar yapılamazsa DHCP server tarafından istemciye yeni bir IP adresi verilir.

ISP(İnternet Servis Sağlayıcısı)’nizin bir DHCP sunucusu var. IP adreslerini modem MAC adresleriyle atayabilirler. Modeminiz çevrimiçi geldiğinde, ağa bir IP adresi aradığını belirten bir iletişim kurar. DHCP sunucusu bu iletişimi dinler ve modemle konuşmaya başlar. Modem MAC adresini DHCP sunucusuna iletir. Bu noktada, modem için bir IP ayrılmıştır ya da o anda bir IP atanmıştır. Bu nedenle, İSS’nizden yeni bir IP almak için MAC adresinizi kopyalayın.

DHCP ataması:

Bir DHCP sunucusu tarafından DHCP istemcisine atanmış olan IP adresi "kira" üzerindedir, kira süresi normalde bir istemci bilgisayarın bağlantıya veya DHCP yapılandırmasına ihtiyaç duyacağına bağlı olarak değişir.
Kira Talebi( Lease Request) İstemci, DHCP sunucusuna, kaynak adresi 0.0.0.0 ve varış adresi 255.255.255.255 ile yayın gönderir. Istek, cevabı yönlendirmek için kullanılan MAC adresini içerir.
IP kiralama teklifi(IP Lease Offer): DHCP sunucusu, bir IP adresi, alt ağ maskesi (subnet mask), ağ geçidi(network gateway), alan adı(domain name), ad sunucuları(name server), kiralama süresi(lease time) ve DHCP sunucusunun IP adresiyle yanıt verir.
Kira Seçimi(Lease Selection): İstemci, teklifi kabul edecek olan DHCP sunucularına teklif ve yayın gönderir; böylece diğer DHCP sunucusu teklif vermesine gerek kalmaz.
DHCP sunucusu daha sonra istemciye bir onay gönderir. İstemci, TCP / IP kullanacak şekilde yapılandırılmıştır.
Kira Yenileme(Lease Renewal): Kiralama süresinin yarısı dolduğunda, istemci DHCP sunucusuna yeni bir istekte bulunur.

DHCP default and max lease time(DHCP varsayılan ve maksimum kiralama süresi)

Bu noktada, DHCP yapılandırmamıza, yani varsayılan ve maksimum kira süresi sona erme sayısına ek birkaç ayar ekleyebiliriz.
Default-lease-time, DHCP istemcisi başka belirli bir süre sonu kira süresini talep etmezse, kiralanmış bir IP adresinin sona erme süresinin ayarlanacağı saniye cinsinden bir değerdir
Max-lease-time, DHCP sunucusu tarafından kiralanan bir IP adresi için maksimum süre dolaşma süresini tanımlayan saniye cinsinden bir değerdir

DHCP SERVER NASIL KURULUR?

Adım 1: İndirme İşlemleri ve Kurulum

Daha önce dhcp3-server olarak bilinen DCHP sunucu paketini kurmak için aşağıdaki komutu çalıştırın.

Ubuntu/Debian 8: $ apt-get install isc-dhcp-server

komutunu yazarak kurulumun ilk adımını yapmış oluyoruz.

Çeşitli Linux dağıtımlarında bulunan standart DHCP sunucusu uygulaması, ISC (Internet System Consortium) tarafından sağlanan açık kaynaklı bir sürümüdür.
Varsayılan olarak, DHCP sunucusu yapılandırması, DHCP sunucusunun IP adreslerini kiralaması gereken alt ağları içermez. Bu nedenle, varsayılan dhcpd.conf yapılandırma dosyasıyla DHCP'yi başlatmaya çalıştığınızda Linux sisteminize bağlı olarak aşağıdaki hata mesajını alabilirsiniz.

Starting ISC DHCP server: dhcpdcheck syslog for diagnostics. ... failed!

Hangi ethernet kartımızın DHCP hizmeti vereceği ayarını yapmak için:

$ nano /etc/default/isc-dhcp-server

komutunu yazıp,

INTERFACES=”″ satırını INTERFACES=”eth0″ olarak değiştiriyoruz. Eğer eth1 veya eth2 olarak gözüküyorsa ona göre değiştiriyoruz.

Adım 2: Ubuntu'da DHCP Sunucusunu Yapılandırma

3.Ana DHCP yapılandırma dosyası:

/etc/dhcp/dhcpd.conf

istemcilere buraya gönderilecek tüm ağ bilgilerinizi eklemeniz gerekir.

4.Şimdi burada vi ya da nano editörüyle konfigurasyon dosyasını açıp düzenliyoruz.

$ sudo vi /etc/dhcp/dhcpd.conf


Aşağıdaki genel parametreleri dosyanın üst kısmına ayarlayın; bunlar, aşağıdaki bildirimlerin tümüne uygulanır (senaryonuz için geçerli olan değerleri belirtin):

option domain-name "abcd.lan";

option domain-name-servers ns1.abcd.lan,

ns2.abcd.lan;

default-lease-time 3600;

max-lease-time 7200;

authoritative;

5. Şimdi, bir alt ağ tanımlayın; Burada, 192.168.10.0/24 LAN ağı için DHCP'yi kuracağız (senaryonuz için geçerli olan parametreleri kullanın).

subnet 192.168.10.0 netmask 255.255.255.0 {

option routers 192.168.10.1;

option subnet-mask 255.255.255.0;

option domain-search "abcd.lan";

option domain-name-servers 192.168.10.1;

range 192.168.10.10 192.168.10.100;

range 192.168.10.110 192.168.10.200;

Adım 3: DHCP İstemci Makinesinde Statik IP Yapılandırma

6.Belli bir istemci bilgisayara sabit (statik) bir IP adresi atamak için, MAC adreslerini ve statik olarak atanacak IP'yi açıkça belirtmeniz gereken aşağıdaki bölümü ekleyin:

host centos-node {

hardware ethernet 00:f0:m4:6y:89:0g;

fixed-address 192.168.10.105;

}

host fedora-node {

hardware ethernet 00:4g:8h:13:8h:3a;

fixed-address 192.168.10.106;

}

Dosyayı kaydedin ve kapatın.

7. Bir dahaki sefer DHCP hizmetini başlatın ve bir sonraki sistem önyüklemesinden otomatik olarak başlatmasını sağlayın, böyle yapın:

———— SystemD ————

$ sudo systemctl startisc-dhcp-server.service

$ sudo systemctl enable isc-dhcp-server.service

———— SysVinit ———–

$ sudo service isc-dhcp-server.service start

$ sudo service isc-dhcp-server.service enable

8.Daha sonra, DHCP hizmeti (DHCPD daemon port 67 / UDP'yi dinler) için aşağıdaki güvenlik duvarına izin vermeyi unutmayın:

$ sudo ufw allow 67/udp

$ sudo ufw reload

$ sudo ufw show

Adım 4: DHCP İstemci Makinelerinin Yapılandırılması

9. Bu noktada, DHCP sunucusundan IP adreslerini otomatik olarak almak için ağdaki istemci bilgisayarlarınızı yapılandırabilirsiniz.

İstemci bilgisayarlara giriş yapın ve Ethernet arabirimi yapılandırma dosyasını aşağıdaki gibi düzenleyin (arabirim adını / numarasını not edin):

$ sudo vi /etc/network/interfaces

Ve aşağıdaki seçenekleri tanımlayın:

auto eth0

iface eth0 inet dhcp

auto eth0

iface eth0 inet dhcp

Dosyayı kaydet ve çık. Ve böyle ağ hizmetlerini yeniden başlatın (veya sistemi yeniden başlatın):

------------ SystemD ------------

$ sudo systemctl restart networking

------------ SysVinit ------------

$ sudo service networking restart

Bu noktada, tüm ayarlar doğru yapılandırılmışsa, istemci makineniz DHCP sunucusundan IP adreslerini otomatik olarak alıyor olmalıdır.

DHCP MAN PAGES:

İstemci(Client):

dhclient: DHCP istemci programı (dhcpcd'nin yerine geçer)

dhclient.conf: DHCP istemci yapılandırma dosyası (/etc/dhcp/dhcpd.conf)

dhclient.leases: DHCP istemci kira veritabanı (/var/lib/dhcpd/dhcpd.leases)

dhclient-script: DHCP istemcisi ağ yapılandırma komut dosyası


Sunucu(Server):

dhcpd: Dinamik Ana Bilgisayar Yapılandırma Protokolü Sunucu arka plan programı

dhcpd.conf: dhcpd yapılandırma dosyası

dhcpd.leases: dhcpd DHCP istemcisi kiralama veritabanı

dhcp-options: dhcpd Dinamik Ana Bilgisayar Yapılandırma Protokolü seçenekleri
dhcrelay: bootp aktarma aracı. Birden fazla ağ kesimine hizmet veren bir DHCP sunucusu.

omshell: OMAPI Komuta Kabuğu - OMAPI aracılığıyla ISC DHCP Sunucusunun durumuna bağlanmak, sorgulamak ve değiştirmek için etkileşimli bir yol Sunucu çalışırken bir değişiklikleri yapabilirsiniz.

Yazımı burada sonlandırıyorum.Benim anlatacaklarım bu kadar. Umarım yardımcı olabilmişimdir. Konuyla ilgili herhangi bir sorunuzu aşağıya soru olarak bırakabilirsiniz. Kolay gelsin 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir