c# split Fonksiyonu Kullanımı

c# ta bir cümleyi kelime,kelime ayırmak istiyorsak, bunu split fonksiyonu ile yapabiliriz. split string tipindeki değişkenlerin içinde ‘karakter’ ile belirtilen karakterden itibaren ayırır.

 

Aşağıda yapacağımız uygulamada c# ile bir cümledeki kelimeleri ayırarak, kelimeleri etiket şekline getirmeye çalışacağız.

karakter: boşluk ( ) virgül (,) vb olabilir. cümlede bulunuyorsa belirttiğimiz karakter, belirttiğimiz karakterler arası ayırma işlemini yapacak.

 

İlk önce bir cümle yazalım, bu cümle bir konu başlığı olsun. Aşağıdaki konu başlığında kelimeler arasında boşluklar daha çoğunlukta,  cümledeki boşluklar dan split etmek için boşluk karakterini kullanalım, virgül vb. karakterler den itibaren ayırma yapılacaksa virgül karakteri veya istenilen ayırma karakterine göre uygun karakter kullanılabilir.

Kelimeye göre bir karakter belirledik ayırma işlemi için, şimdi bu ayırılan verileri bir değişkene atmamız gerekiyor, bu kelimeler bir liste şeklinde olacağından değişken tipimizin bir dizi olması gerek. Aşağıda diziyi tanımlayalım ve  kelimeyi split leyerek, diziye atayalım.

baslik değişkenini boşluk karakterlerinden ayırarak kelimeler dizinine atadık. Şimdi kelimeler dizinini ekrana veya ilgili nesnelere atayabiliriz.

foreach ile kelimeler dizinini, string tipinde belirlediğimiz kelime değişkenine tek tek atayarak ekrana yazdırdık.

Posted by Resul

.NET, WPF, MVC, Android

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir